آنها رمز و راز این دلیل را که مشتری چراغهای شمالی اشعه X را ساطع می کند ، آشکار می کنند

[ad_1]
ستاره شناسان مشاهده کرده اند که مشتری چهل سال است که پرتوهای X تولید می کند ، اما آنها نمی دانستند که چگونه ساخته شده اند، اما هنگام برخورد یونها با جو به وجود می آیند.

اکنون تیمی تحت هدایت دانشگاه کالج لندن (UCL) و آکادمی علوم چین ، کشف کرده است که فوران اشعه ایکس توسط ایجاد می شود ارتعاشات دوره ای روی خطوط میدان مغناطیسی مشتری.

این ارتعاشات باعث ایجاد امواج پلاسما (گاز یونیزه) می شوند که ذرات یون سنگین را ارسال می کنند. “موج سواری” در امتداد خطوط میدان مغناطیسی تا زمانی که در جو سیاره سقوط کنند ، آزاد کردن انرژی به صورت اشعه ایکس.

این ارتباط تاریخی بین مشتری و زحل بود

یونها توسط امواج پلاسما منتقل می شوند

این کشف این جمعه توسط Science Advances منتشر شده است و گزارش مشاهدات گروه بین المللی ستاره شناسان است که داده های ماهواره جونو ناسا را ​​که به دور سیاره می چرخد ​​با اندازه گیری همزمان اشعه ایکس از رصدخانه XMM-Newton آژانس فضایی اروپا در مدار زمین ترکیب می کند.

ویلیام دان از UCL ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت که آنها قبلاً می دانستند که این یونها توسط امواج پلاسما منتقل می شوند ، توضیحی که قبلاً پیشنهاد نشده بود ، اگرچه روند مشابهی در شفق قطبی زمین وجود دارد.

از این رو، می تواند یک “پدیده جهانی ، “در بسیاری از محیط های مختلف فضایی وجود دارد ،” پیشنهاد داد.

این پدیده هر 27 دقیقه رخ می دهد

اشعه ایکس در قطب شمال و جنوب مشتری دیدار کنید ، غالباً در جهت عقربه های ساعت: در طی رصدی که برای بدست آوردن داده ها استفاده می شود ، این سیاره هر بیست و هفت دقیقه انفجار پرتوی ایکس ایجاد می کند.

ذرات یونی باردار که به جو برخورد می کنند از گاز آتشفشانی ناشی می شوند که توسط آتشفشان های غول پیکر Io ، یکی از قمرهای مشتری به فضا ریخته می شوند.

این گاز یونیزه می شود ، به این معنی که اتم های آن به دلیل برخورد در محیط نزدیک مشتری از الکترون محروم می شوند و نوعی دونات پلاسما را تشکیل می دهند که به دور سیاره می چرخد.

نویسنده اصلی این تحقیق ، Zhonghua Yao از آکادمی علوم چین ، تأکید کرد که اکنون که آنها این “فرآیند اساسی” ذرات باردار “موج سواری” در امواج پلاسما را شناسایی کرده اند ، احتمال مطالعه آن در آینده بسیار بیشتر است.

همین وضعیت می تواند در سایر سیارات و سیارات فراخورشیدی نیز اتفاق بیفتد

فرآیندهای مشابه نیز می توانند رخ دهند ، ماشین حساب محاسبه می شود زحل ، اورانوس ، نپتون و احتمالاً سیارات فراخورشیدی.

در حالی که در مشتری ، میدان مغناطیسی با یونهای گوگرد و اکسیژن ساطع شده توسط آتشفشانهای Io پر شده است ، در Saturn ماه Enceladus آب را به فضا پرتاب می کند ، میدان مغناطیسی سیاره را از یونهای گروه آب پر می کند.

روند مشاهده شده در مشتری ادامه دارد شباهت زیادی به پرتوهای یونی موجود در زمین ، جایی که یون مسئول یک پروتون است که از یک اتم هیدروژن حاصل می شود ، اما این فرآیند برای ایجاد اشعه X به اندازه کافی انرژی ندارد.

برای انجام این مطالعه ، این تیم مشاهدات مشتری و اطراف آن را تجزیه و تحلیل کرد به مدت بیست و شش روز توسط ماهواره های Juno و XMM-Newton انجام شد. در حین مشاهده ، محققان “همبستگی واضحی” بین امواج پلاسمای شناسایی شده توسط جونو و فوران های شفق قطبی اشعه ایکس در قطب شمال مشتری را که توسط XMM-Newton ثبت شده مشاهده کردند.

گام بعدی استفاده از یک مدل رایانه ای بود تا تأیید کند که امواج ذرات سنگین جو مشتری را پیش می برند. هنوز مشخص نیست که چرا خطوط میدان مغناطیسی بصورت دوره ای لرزیده اند ، اما این ممکن است نتیجه فعل و انفعالات با باد خورشیدی یا جریانهای پلاسما با سرعت بالا در مغناطیس کره مشتری باشد.

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *