“در آفریقای غربی ، روند تلفیق دموکراتیک فروپاشیده است”

[ad_1]

ژیل اولاکونه یابی ، دانشمند علوم سیاسی بنین ، بنیانگذار اتاق فکر واتی.

ژیل اولاکونه یابی بنیانگذار شرکت Wathi ، یک اتاق فکر مدنی در آفریقای غربی ، سکوی بحث در داکار ، سنگال. این اقتصاددان و دانشمند سیاسی بنین متخصص امنیت و حکمرانی در کشورهای آفریقای غربی و فرانسه زبان است.

به دنبال دستگیری معاون عثمان سونکو ، مخالف اصلی سیاسی رئیس جمهور مکی سال ، در 3 مارس ، یک بحران شدید سنگال را لرزاند. چگونه این اختلاف را در کشوری که به عنوان الگوی ثبات سیاسی در قاره ارائه شده است ، توضیح دهم؟

مراقب برچسب های “سمت مدل” باشید. این یک مفهوم بسیار نسبی است که باید در یک محیط مورد توجه قرار گیرد. بله ، سنگال ، مانند بنین ، غنا و کیپ ورد ، به عنوان دموکراتیک ترین کشورهای منطقه دیده می شود. اما آنها مانند هر کشور دیگر از استرس یا عقبگرد مصون نیستند.

همچنین بخوانید در سنگال ، ماجرای عثمان سونکو ناامیدی مردم را متبلور کرد

در سنگال ، احساس فعلی این است که حاکمیت قانون رو به زوال است و دادگستری مستقل از قوه مجریه نیست. برای درک مشکلات به وجود آمده [au moins dix personnes sont mortes et d’autres ont été blessées]، ما باید محرومیت در انتخابات ریاست جمهوری قبلی را به یاد بیاوریم [en 2019]، نامزدهای مهم خلیفه سال شهردار داکار و پسر رئیس جمهور سابق [Abdoulaye Wade]کریم وید پس از محکومیت توسط عدالت ، اخراج شد [respectivement pour « escroquerie portant sur les deniers publics » et « enrichissement illicite » ; le premier a bénéficié d’une remise totale de peine, le second a été gracié]. بدون این موارد ، اتهامات [de viol] کارگردانی عثمان سونکو و سپس دستگیری وی لزوماً این واکنش مردمی را برانگیخت.

معترضین در سنگال ابهام حفظ شده توسط رئیس جمهور مکی سال در مورد نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 را محکوم کردند.سئوال تکراری ماندن در قدرت پس از دو دوره به نمادی از بازگشت به نوعی اقتدارگرایی تبدیل شده است. درست است، واقعی ؟

اگرچه مکی سال هرگز از تمایل خود برای کاندیداتوری برای سومین بار صحبت نکرده است ، اما این چشم انداز نگرانی های قابل توجهی را در میان مخالفان و جامعه مدنی ایجاد می کند. به خصوص که موارد قبلی وجود داشت: در سنگال ، عبدالله وید سعی کرد برای سومین بار در سال 2012 انتخاب شود. در گینه ، Alpha Condé در سال 2020 تمدید شد ، همانطور که Alassane Ouattara ، در Côte d’Ivoire.

شما 74.21٪ از این مقاله را برای خواندن دارید. بقیه فقط برای مشترکان است.

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *