در صورت حساسیت آیا می توانم واکسن بزنم؟ اگر من داروهای رقیق کننده خون مصرف کنم چه؟ کتابچه واکسیناسیون COVID-19

[ad_1]
اولین واکسن ضد COVID-19 مورد تأیید اتحادیه اروپا ، ساخته شده توسط Pfizer / BioNTech با نام تجاری مجلسی، قبلاً در مورد جمعیت اسپانیا اعمال شده است ، حداقل در اواخر تابستان سال آینده ، زمانی که مقامات بهداشت پیش بینی می کنند 70٪ از جمعیت اسپانیا واکسینه شده اند ، این امر به مصونیت گروه مورد نظر می رسد که به ما اجازه داد تا از همه گیری خداحافظی کنیم.

همانطور که در برنامه واکسیناسیون COVID-19 مشخص شده است ، مرحله اول – که در ژانویه و فوریه انجام می شود – واکسینه می شود. حدود 2.5 میلیون نفر، کسانی که بیشترین خطر را دارند. این گروه اولویت اول را یازده نفر دیگر دنبال می کنند که به دو مرحله دیگر تقسیم شده اند تا وزارت بهداشت اسپانیا بتواند به این امر اعتماد کند. بین 15 تا 20 میلیون نفر بین ماه های مه و ژوئن واکسینه شده اند.

اینها برخی از اصلی ترین تردیدهایی است که ممکن است هنگام دریافت واکسن ایجاد شود.

Comirnaty چگونه اعمال می شود؟

واکسن Pfizer / BioNTech تجویز می شود دو تزریق که معمولاً به عضله بالای بازو منتقل می شوند و در فاصله حداقل 21 روز.

چه عوارضی می تواند وجود داشته باشد؟

همانطور که توسط نشان داده شده است آژانس داروها و محصولات بهداشتی اسپانیا در وب سایت خود، “شایعترین عوارض جانبی” بودند خفیف یا متوسط ​​و ظرف چند روز پس از واکسیناسیون بهبود می یابد. این واکنش ها شامل درد و تورم در محل تزریق ، خستگی ، سردرد ، درد عضلات و مفاصل ، لرز و تب است. “

در هر صورت ، برای اطمینان از به حداقل رساندن عوارض جانبی ، نهاد نظارتی باید روشن کند که ایمنی و اثربخشی واکسن در تمام کشورهای عضو کنترل می شود ، از طریق سیستم نظارت دارویی و مطالعات بیشتر که توسط Pfizer و مقامات اروپایی انجام می شود.

تردید و پاسخ در مورد واکسن

آیا اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند سینتروم استفاده کنم می توان واکسن زد؟

آره. اگرچه در ابتدا اطلاعات غلطی وجود داشت که آن را توصیه نمی کرد ، انجمن قلب و عروق اسپانیا اینكه بیمارانی كه تحت درمان ضد انعقادی هستند نمی توانند واكسن COVID-19 را دریافت كنند. وی در بیانیه ای اطمینان داد که “وی نه تنها فکر نمی کند که این واکسن منع مصرف دارد ، بلکه این را برای میلیون ها نفر که تحت درمان ضد انعقادی به دلایل قلبی عروقی “در اسپانیا هستند ، ضروری می داند.

همانطور که وی اشاره کرد ، وقوع عوارض جانبی احتمالی اساساً به اثرات موضعی معمول هر واکسن مانند کبودی یا خونریزی سبک کاهش می یابد ، که خطر بیشتری برای بیماران ایجاد نمی کند. به تمام این دلایل ، وی توصیه می کند که داروی ضد انعقاد خون را برای دریافت واکسن متوقف نکنید ، اگرچه ، البته ، بیماران ضد انعقاد خون باید دستورالعمل های متخصصان بهداشت و درمان را دنبال کنند. تا اطمینان حاصل شود که پارامترهای خون در سطح صحیح قرار دارند.

اگر حساسیت داشته باشم چطور؟

فقط افرادی که می دانند حساسیت دارند به هر یک از اجزای توصیف شده در واکسن nیا باید آنرا بگیرند ، همانند انگلستان و ایالات متحده ، کشورهایی که کمپین های واکسیناسیون گسترده زودتر از سایر کشورها آغاز شده اند ، این نوع افراد واکنش آلرژیک (حساسیت بیش از حد) دریافت کرده اند.

به طور خاص ، موارد بسیار کمی وجود دارد آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک شدید) از ابتدای کار واکسیناسیون. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده ثبت نام کرده اند شش مورد آنافیلاکسی در بیش از یک میلیون نفر واکسینه شده ، تعداد کمی ، اگرچه در هر صورت بیشتر از آن است که معمولاً در واکسن های دیگر اتفاق می افتد.

بنابراین ، مانند همه داروها ، زایمان باید تحت نظارت دقیق پزشکی انجام شود.، با اقدامات درمانی لازم علاوه بر این ، افرادی که هنگام دریافت اولین دوز Comirnaty واکنش آلرژیک شدید دارند ، نباید دوز دوم را دریافت کنند.

آیا زنان باردار یا شیرده می توانند واکسینه شوند؟

مطالعات آزمایشگاهی در مدل های حیوانی هیچ اثر سو ad در دوران بارداری نشان نداده است ، اما اطلاعات در مورد استفاده از Pfizer / BioNTech در زنان باردار هنوز بسیار محدود است. اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد شیردهی وجود ندارد ، هیچ خطری پیش بینی نمی شود.

تصمیم برای استفاده از واکسن در زنان باردار یا در دوران شیردهی باید با ارزیابی یک متخصص پزشکی انجام شود برای ارزیابی فردی از مزایا و خطرات با توجه به هر مورد خاص. در همین راستا ، وزارت بهداشت توصیه می کند “به طور کلی ، واکسیناسیون زنان باردار باید به پایان بارداری موکول شود” و تأکید می کند که “هیچ داده ای در مورد استفاده از آن در دوران شیردهی وجود ندارد.”

بچه ها چطور؟

Comirnaty در حال حاضر توصیه می شود فقط به افراد بالای 16 سال از این لحاظ ، بعداً آژانس دارویی اروپا (EMA) با Pfizer / BioNTech موافقت کرد تا طرحی را برای آزمایش واکسن در کودکان انجام دهد.

در هر صورت، کودکان مطمئناً آخرین بار واکسینه می شوندزیرا حداقل در معرض ویروس هستند. تأثیر بیماری بر روی آنها بسیار ضعیف است و آنها به عنوان انتقال دهنده در بزرگسالان به شدت عمل نمی کنند.

آیا افراد مبتلا به سیستم ایمنی می توانند واکسینه شوند؟

علاوه بر این ، هنوز اطلاعات کافی در مورد افراد سرکوب شده از سیستم ایمنی بدن وجود ندارد. در هر صورت ، اگرچه این افراد ممکن است به واکسن واکنش خوبی نشان ندهند ، اما آژانس های نظارتی اصرار دارند که هیچ نگرانی در زمینه ایمنی وجود ندارد. بدین ترتیب، اکیداً توصیه می شود که این افراد واکسینه شوندزیرا ممکن است در معرض خطر افزایش عفونت COVID-19 باشند.

“این واکسن یک مرحله کاملاً مهیج و تاریخی است.”

آیا ادامه استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی ضروری خواهد بود؟

ورود واکسن های ویروس کرونا ، آغاز پایان این همه گیری است ، اما این یک روند تدریجی خواهد بودبنابراین اقدامات لازم برای استفاده از ماسک ، فاصله فیزیکی یا رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از عفونت حداقل تا چند ماه دیگر ادامه خواهد یافت.

کارشناسان این امر را گوشزد می کنند حذف سریع محدودیت ها اشتباه استحتی در بهترین شرایط ، مصونیت گروهی که مدتها در انتظار آن بودیم ، رسیدن به آن زمان نیاز دارد.

اگر من قبلاً COVID-19 داشته ام آیا واکسن توصیه می شود؟

به طور کلی بله همانطور که توسط آژانس داروها و محصولات بهداشتی اسپانیا توضیح داده شده است ، هیچ عارضه جانبی اضافی در 545 آزمودنی که در آزمایش بالینی Comirnaty دریافت کرده اند و قبلاً COVID-19 داشته اند ، وجود نداشته است.. اگرچه وی تصریح کرد که هنوز اطلاعات کافی در مورد آزمایش برای نتیجه گیری در مورد موثر بودن واکسن در این افراد وجود ندارد.

وزارت بهداشت در این زمینه اطمینان می دهد که اگرچه مشاهده شده است که بیشتر افراد آلوده به ویروس کرونا ویروس ایمنی محافظتی دارند ، اما مشخص نیست که این محافظت چه مدت طول می کشد و آیا در صورت ابتلا به بیماری جدید ، بیماری خفیف تر خواهد بود عفونت از آنجا که واکسن برای کسانی که به این بیماری مبتلا هستند به همان اندازه ایمن است ، واکسیناسیون در افراد آسیب پذیر در مرحله اول کمپین واکسیناسیون در نظر گرفته شده است ، خواه آنها COVID-19 نداشته باشند.

آیا جهش های آفریقای جنوبی و انگلیس بر واکسن تأثیر می گذارد؟

با توجه به احتمال ویروس های کرونا در انگلیس و آفریقای جنوبی ممکن است در اثر واکسن تداخل ایجاد کند ، همه نشانه ها نشان می دهد که نباید تحت تأثیر قرار بگیرند ، اگرچه این جنبه هنوز در آزمایشگاه تأیید نشده است. واکسن Pfizer و واکسن Moderna (که روش آن بسیار شبیه است) از پروتئین S به عنوان آنتی ژن برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن انسان استفاده می کنند ، اما آنتی بادی های تولید شده معمولاً حوزه های مختلف این پروتئین را تشخیص می دهند.

در صورت بعید بودن اثربخشی ، واکسنهایی مانند Pfizer یا Moderna می توانند به سرعت برای رفع جهشهای احتمالی به روز شوند. اوگور شاهین، بنیانگذار BioNTech ، شرکت بیوتکنولوژی که واکسنی را که Pfizer تولید می کند ، طراحی کرده است ، می گوید که “زیبایی فناوری پیام رسان RNA” که واکسن وی بر اساس آن ساخته شده است ، اجازه “پردازش” آن بسیار سریع است. این یعنی چی “از نظر فنی می توان در حدود شش هفته واکسن جدیدی طراحی کرد”.

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *