عدالت اروپایی مصونیت پوچدمون را لغو می کند

[ad_1]
دادگاه عمومی اتحادیه اروپا (TGUE) این جمعه مصونیت پارلمانی را لغو می کند رئیس سابق ژنرالیته کاتالونیا کارلس پوچدمون و دو نماینده دیگر JxCAT ، Tony Comin و Clara Ponsati.

با حکمی که امروز پنجشنبه صادر شد ، دادگاه تصمیم موقت مصوب 2 ژوئن را لغو می کند اعطای مصونیت موقت پارلمانی در انتظار حکم تجدیدنظر سه نماینده پارلمان اروپا درمورد تصمیم پارلمان اروپا مبنی بر پذیرش درخواست دیوان عالی.

تعلیق فلج شد

در ماه مارس سال گذشته ، جلسه عمومی پارلمان اروپا بر اساس درخواست دادگستری اسپانیا در اوایل سال 2020 ، لغو مصونیت پارلمان های پارلمانی پوچدمون ، کامین و پونساتی را تصویب کرد.

این تصمیم امکان فعال سازی مجدد دستور اتحادیه اروپا که از سوی دیوان عالی (SC) صادر شده بود را مجدداً فعال کرد تا بتوانند در اسپانیا به دلیل نقش آنها در “فرایندها” محاکمه می شوند، اگرچه از دست دادن مصونیت به معنای وضعیت آنها به عنوان نمایندگان پارلمان اروپا یا استرداد آنها به صورت خودکار نیست.

دفاع پوجدمونت ، کومن و پونساتو از این تصمیم به دیوان عدالت اروپا تجدید نظر کردند و آنها در 26 مه درخواست اقدامات احتیاطی کردند تعلیق را با ادعای اینکه “خطر واقعی و فوری” دستگیری و زندان وجود دارد فلج کند ، که آنها را از نمایندگی شهروندان تا پایان دوره خود باز می دارد. پوچدمون در آن زمان گفت: “این آزار سیاسی است.”

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا تصمیم گرفت معافیت از مصونیت را تا زمان تصویب دستور خاتمه اقدامات موقت متوقف کند ، اما دو ماه بعد قضات ادعای سه نماینده پارلمان اروپا را رد کردند.

ثابت نشده است که شرط “فوریت” برآورده شده است

نایب رئیس TGUE در حکمی که امروز جمعه صادر شد ، گفت که تعلیق دادخواست در صورت “عقب نشینی آن موجه” و “فوری” پذیرفته می شود. با این حال ، او معتقد است که “نمایندگان پارلمان اروپا نتوانستند ثابت کنند که الزامات فوریتی برآورده شده است ، زیرا در شرایط فعلی خسارت جدی و جبران ناپذیری که آنها ایجاد می کنند نمی تواند به عنوان واقعی شناخته شود یا با درجه کافی از اعتبار شناخته شود”.

به طور دقیق تر ، دیوان می گوید “مصونیت اعطا شده به اعضا در طول سفر آنها به محل جلسه پارلمان از نظر قانونی سالم است” و “بنابراین آنها می توانند برای شرکت در جلسات سفر کنند”.

بنابراین منتفی است که پوجدمون ، کومن و پونساتا “به طور معتبر به وجود خسارات جدی و جبران ناپذیر استناد کنند” و “احتمال بازداشت ، به ویژه در فرانسه ، در ارتباط با اسکان مجدد ، برای مشارکت در جلسه پارلمانی در استراسبورگ “.

علاوه بر این ، TGUE ادعا می کند که سه نماینده پارلمان پارلمان کاتالان “ثابت نکرده اند” که “تسلیم شدن آنها به مقامات اسپانیایی و قرارگیری بعدی آنها در وضعیت بازداشت موقت با درجه بالایی از احتمال قابل پیش بینی است ، به ویژه در مورد کشوری که در آن آنها ساکن هستند. “

از این نظر ، دادگاه مستقر در لوکزامبورگ هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه “مقامات قضایی بلژیک آنها اعدام را تکذیب کردند“از قرارداد یورو علیه لوئیس پوئیگ مشاور سابق ، که در سال 2017 به همراه پوچدمون و کامین به بلژیک گریخت.

در حکم یادآوری می شود که در پی امتناع قوه قضاییه بلژیک از استرداد پوئیگ ، دیوان عالی کشور سوالی را برای صدور حکم اولیه مطرح کرد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا از او می پرسد تحت چه معیارهایی یک کشور عضو می تواند از اجرای قرارداد یورو خودداری کند و تا زمانی که مشکل حل نشود ، موارد صادر شده علیه سه نماینده پارلمان اروپا به حالت تعلیق درآمده است.

به طوری که، “تا زمانی که دیوان در مورد مرجع صدور حکم اولیه حکم ندهد پوئیگ گوردی و دیگران ، هیچ چیز را نمی توان باور کرد که مقامات قضایی بلژیک یا مقامات یک کشور عضو دیگر می توانند حکم بازداشت اروپایی صادر شده علیه نمایندگان را اجرا کرده و به مقامات اسپانیایی تحویل دهند. “

در نهایت ، TGUE ادعا می کند که “دستگیری و استرداد خانم Ponsatí i Obiols توسط مقامات بریتانیای کبیر (کشوری که مدتی در آن زندگی می کرد ، تا ژانویه 2020) در حال حاضر فرضی است. “

واکنش های خودرو

همانطور که تأسیس شد ، هیچ کشور دیگری در اتحادیه اروپا قادر به توقف و تحویل نخواهد بود به مقامات اسپانیایی در نزدیکی پوژدمون ، کامین و پونساتی به دلیل فعال شدن مجدد دستورات دستگیری و تحویل ، وضعیتی که رئیس جمهور سابق کاتالونیا در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر به فاصله کوتاهی پس از اطلاع از خودرو یادآوری کرد.

“حساب از مطبوعات خاص اسپانیایی دوباره همان وضعیت را دارند نسبت به شرایط قبلی کمی گلاب و بیشتر از همه تصمیم TGUE برای مطالعه دقیق. او سفارشات یورو را به حالت تعلیق درآورده است. “

به همین معنی بیان می شود مشترک: “اگر دادگاه اقدامات احتیاطی را تایید کرد ، تصمیم خوبی بود. اگر دادگاه گفت (که) دستور یورو به حالت تعلیق درآمد و بنابراین نمی توان آن را بازداشت کرد ، این نیز تصمیم خوبی بود. “

از سوی دیگر ، لغو مصونیت به معنای لغو وضعیت نماینده پارلمان اروپا نیست ، بنابراین پوچدمون ، کومین و پونساتی می توانند به وظایف خود در پارلمان اروپا ادامه دهند ، زیرا این جلسه در ماه آگوست به دلیل خسارت تابستانی برگزار نمی شود.

از PP ، نماینده پارلمان اروپا دولور مونتسرات وی پس از شنیدن این تصمیم در توییتر گفت “حزب مردم اروپا موفق شد مصونیت پوچدمون را لغو کند و امروز عدالت اروپایی از وی حمایت می کند”. وی ادامه داد: “اروپا بزرگترین ضامن حاکمیت قانون در برابر کسانی است که به دموکراسی ما حمله می کنند” و خواستار محاکمه سه رهبر استقلال در اسپانیا در اسرع وقت شد.

همچنین رهبر حزب مردم ، پابلو کاسادو، به این خبر واکنش نشان می دهد: “ما از تصمیم دادگستری اروپا خوشحالیم ، که ادعای پوچدمون را رد کرد و او را مصون دانست. دیگر بهانه ای برای سانچز وجود ندارد که حتی به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل کند: آوردن او به اسپانیا محاکمه شود. “، او در توییتر نوشت.

از صفوف شهروندانآدریان وازکز ، رئیس کمیته پارلمانی که این درخواست را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد ، در همان شبکه اجتماعی نوشت که “پوچدمون ، کامین و پونساتی باید درس بگیرند: تصمیمات دادگاه تا زمان صدور حکم نهایی جشن گرفته نمی شود یا پشیمان نمی شود.”

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *