چرا ماهی ها در مار منور می میرند؟

[ad_1]
مار منور می میرد. حداقل آنطور که تا کنون می دانیم. چند دهه پیش دریاچه ای نمکی با آبهای شفاف و شفاف بود تبدیل به توده ای تیره و زناشویی می شود که در آن هزاران ماهی می میرند

سالها فشار ناشی از استخراج معادن فلزی شدید با انفجار در شهر و گردشگری همراه شد ، اما چنین بود آبیاری فشرده، پس از انتقال تاگو سگورا ، کسانی که آخرین قطره یک اکوسیستم منحصر به فرد را داده اند که ممکن است آخرین فریاد خود را برای کمک رها کند.

تکامل مار منور از فضا بین 1984 تا 2020 / Google Earth Engine مشاهده شده است

1980 – 1994: شرط بندی برای آبیاری شدید

اگرچه گردشگری ظاهر و مورفولوژی مار منور را تغییر داده است ، اما با فاصله ای از زمین از دریای مدیترانه ، مملو از هتل و آپارتمان ، کارشناسان می گویند که این تغییر کاربری ، کار اصلی تالاب را تغییر چندانی نداده است.

آنها توضیح می دهند که شفافیت آبهای آن نتیجه است کمبود مواد مغذی (آبهای oligotrophic) ، که به وجود اجتماع گیاهان دریایی (phytobenthos) که در رسوبات آن لنگر انداخته است اجازه می دهد. با این حال، وقتی تصمیم گرفته شد که به آبیاری شدید متکی باشیم ، سناریو تغییر کرد در بیشتر استان Cartagena در اوایل دهه 1980.

2016: “سوپ سبز” در سراسر تالاب پخش شد

میگل آنخل استیو ، پروفسور اکولوژی در دانشگاه مورسیا ، به DatosRTVE گفت: “از 1000 هکتار آبیاری سنتی به 60000 آبیاری شدید رسید.” وی اضافه کرد ، مار منور برای چندین دهه “در برابر ضربه مقاومت کرد”. سالانه بین 4000 تا 5000 تن نیترات را جذب می کندبه

برای پذیرش آنها ، در غیاب اکسیژن ، نیترات در اکوسیستم به نیتروژن تبدیل می شود. استیو ادامه می دهد: “تالاب های محیطی به عنوان فیلتر عمل می کردند و گیاه فیتوبنتوس از دشت زیرین مواد مغذی را جذب می کند.”

با این حال ، این روند تحریک کننده است جلبک ها در تالاب شکوفا می شوند، که منجر به از دست دادن شفافیت اولیه آب شد. به حدی که منطقه تالاب در سال 2016 به دلیل تن آب به عنوان “سوپ سبز” نامگذاری شد.

2019: دانا یک گورستان با فون دریایی “کشف” می کند

برای سال 2019 ، مار منور قبلاً تغییر کرده است. این در فرآیندی موسوم به eutrophication انجام شد که نه تنها اکوسیستم آن را به طور اساسی تغییر داده است ، بلکه ماهیگیری در این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار داده است. علاوه بر این ، با بازگشت مجدد ، این آبها را برای گردشگری که چند دهه پیش در آنجا مستقر شده اند ، کمتر جذاب کرده است.

در طول سال ها، با وجود کاهش زهکشی کشاورزی ، ظرفیت تالاب برای جذب مواد مغذی در حال کاهش استبه بنابراین ، کارشناس اشاره می کند ، نشت های کوچکتر برای اکوسیستم ، که در معرض بلایای طبیعی مانند سیل یا موج گرما قرار دارد ، مضرتر است.

Menor Menor بخشهایی از سال را در آستانه خفگی ناشی از کمبود اکسیژن می گذراند (هیپوکسی) ، که با تجزیه پلانکتون ، که در فوندوس تجمع می یابد و تجزیه می شود ، ایجاد می شود. هنگامی که سطوح به بیش از 5 میلی گرم در لیتر برسد ، افق حیات زیر آب از بین می رود (آنوکسیا).

2021: منور منور در آستانه فروپاشی زیست محیطی

در حال حاضر، آبیاری 46.5 درصد از سطح قابل کشت مورسیا را اشغال می کند، اما عملاً همه اینها را در بیش از پانزده شهرداری نشان می دهد. برخی مانند سن پدرو دل پیناتار ، لوس آلکازارس یا کارتاگنا دارای خط ساحلی مار منور هستند. و آبهای آن از طریق بلوارهایی که به تالاب ختم می شوند تخلیه می شوندبه

علاوه بر این ، طبق آمار کشاورزی منطقه ای برای سال 2020 ، استفاده از آبیاری محلی از سال 2016 تا 35 درصد افزایش یافته است.

در سال 2021 مار منور در آستانه هیپوکسی ادامه می دهد و تاریخ با موج گرما در اواسط آگوست تکرار می شود. هزاران ماهی و سخت پوستان در سواحل حوضه جنوبی تالاب در مقابل چشمان حیرت زده مردم محلی و گردشگران در حال مرگ هستند.

ماهی های مرده بیشتر در مار منور برای هشتمین روز

محیط بانان خالی تصاویری را مشاهده می کنند که شهروندان با تلفن های همراه خود ثبت می کنند. فریاد کمک ، که مدتی است در منطقه وزوز می کند ، اما اکنون توجه وزیر انتقال محیط زیست و چالش جمعیتی را به خود جلب کرده است.

ترزا ریبرا پس از بازدید از تالاب ، ملاقات با انجمن های زیست محیطی و رئیس جمهور مورسیا ، گفت: “ما در حال حاضر برای نجات مار منور هستیم”. تشخیص او وکالت بود ایجاد “کریدور سبز” از طریق خرید و مرمت قطعات کشاورزی، که آلودگی سطحی تالاب نمک را متوقف می کند.

ولی، برای تسریع روند کار دیگر چه می توان کرد؟ در اینجا برخی از کلیدهایی که کارشناسان به آن اشاره می کنند آمده است:

می سازید؟ تصاویر این خبر توسط تیم RTVE.es Design تهیه شده است.

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *