RSF نسبت به افزایش تعداد روزنامه نگاران در کشورهای صلح هشدار داد

[ad_1]
گزارشگران بدون مرز (RSF) روز سه شنبه هشدار داد افزایش تعداد روزنامه نگاران کشته شده در کشورهای غیر جنگ مانند مکزیک ، هند ، پاکستان یا هندوراس ، که در سال 2020 68٪ از افشاگران جهان را به خود اختصاص داده است.

این سازمان در قسمت دوم گزارش سالانه خود درباره سوuses استفاده علیه روزنامه نگاران ، كه به كشتارها متمركز بود ، تأكید كرد كه 50 خبرچین كشته شده اند. اگرچه تعداد قربانیان در مقایسه با 53 روزنامه نگار کشته شده در سال 2019 “ثابت” باقی مانده است ، اما تعداد بیشتری از مردم “در کشورهای صلح” می میرند ، یعنی. 34 نفر، علی رغم این واقعیت که محدودیت های اعمال شده توسط همه گیری به معنای کاهش گزارشات درجا است.

در 84٪ قربانیان هستند اهداف عمداً انتخاب شده، در مقایسه با 63٪ در سال 2019. RSF می گوید: “برخی از آنها در شرایط وحشیانه خاصی جان خود را از دست دادند.”

مکزیک ، یکی از خطرناک ترین کشورها

اگر در سال 2016 ، 58 درصد روزنامه نگاران کشته شده در مناطق نظامی مانند سوریه ، یمن ، افغانستان یا عراق جان خود را از دست دادند ، امسال این درصد 32 درصد بود. یعنی 68٪ مرگ و میر در سال 2020 در کشورهایی که در صلح هستند ، و هشت مورد در آن اتفاق افتاده است مکزیک، چهار ج هند و پاکستان و سه اینچ فیلیپین و هندوراس، به گفته این NGO.

در مکزیک ، RSF قتل وحشیانه خولیو والدیویا رودریگز را توسط روزنامه به یاد می آورد جهان، که در ایالت وراکروز سر بریده پیدا شد. همکار وی ویکتور فرناندو آلوارز چاوز ، مدیر مسئول روزنامه دیجیتال نقطه x اخبار نقطه، در شهر آکاپولکو قطعه قطعه شده ظاهر شد. هر دو جنایت مجازات ندارند.

“این یک ثابت غم انگیز است. در سال 2020 ، با هشت کشته ، مکزیک موقعیت پیشرو خود را در گروه خطرناک ترین کشورها تأیید می کند برای این حرفه ، “در این گزارش ، روابط بین قاچاق مواد مخدر و طبقه سیاسی را محكوم كرد.

در هند ، روزنامه نگار روزانه Rashtria Suarupراکش سینگ “نیربیک” را با ژل هیدروالکل آغشته کرده و زنده زنده سوزاندند ، و گزارشگر اسرائیلی موسی را هک کردند و کشت.

شکنندگی حق اطلاعات

“خشونت در جهان همچنان بر روزنامه نگاران افتاده است. بخشی از افکار عمومی معتقد است که روزنامه نگاران قربانی خطرات این حرفه می شوند ، حملات هنگام تحقیق رخ می دهد یا گزارش در مورد موضوعات حساس ، “دبیرکل RSF کریستف دلور گفت.

دلوار پشیمان می شود حق اطلاعات، “قانون جهانی” ، بیشتر و شکننده تر می شود. طبق داده های سال 2020 ، تحقیقات در مورد فساد محلی و سوisa استفاده از وجوه عمومی ، مافیا و جرایم سازمان یافته خطرناک ترین موضوعات برای گزارش است.

علاوه بر این، هفت خبرنگار در حین تهیه گزارش از تظاهرات کشته شدند. در کردستان و نیجریه ، سه خبرنگار در تنش میان معترضین و نیروی انتظامی جان خود را از دست دادند. در کلمبیا ، آبلاردو لیز در اعتراض به حقوق بومیان ، که “به زور” توسط پلیس پراکنده شد ، به ضرب گلوله کشته شد.

سه روزنامه نگار دیگر در طی تجمعات در عراق کشته شدند ، جایی که طبق گفته RSF ، همین روش همیشه تکرار می شود: آنها توسط مردان ناشناس به سرشان تیراندازی کردند.

سالی که با COVID-19 مشخص شده است

RSF تمرکز را تنظیم می کند در بحران ویروس کرونا به عنوان یک عامل تشدید کننده ، با موارد روزنامه نگاران زندانی که به دلیل بیماری در روسیه ، مصر و عربستان سعودی در زندان درگذشتند ، جایی که نزدیکان آنها “مجاز به مرگ” را محکوم کردند.

RSF در قسمت اول گزارش سالانه خود که در اواسط دسامبر منتشر شد ، ثبت کرد 387 روزنامه نگار در طول سال زندانی شدند (در مقایسه با 389 در سال 2019) ، 54 نفر ربوده شده و چهار نفر مفقود گزارش شده اند.

این سازمان ، که این ارقام را “از نظر تاریخی” توصیف کرد ، همچنین هشدار داد تعداد زنان بازداشت شده امسال 35٪ افزایش یافته است. کشورهایی که بیشترین گزارشگران را دستگیر کرده اند چین ، مصر ، عربستان سعودی ، ویتنام و سوریه هستند که بیش از نیمی از متخصصان دستگیر شده در جهان را نمایندگی می کنند.

این سازمان همچنین با ظهور در بهار “افزایش ناچیزی در” ، یک اثر همه گیری را مشاهده کرد نقض آزادی مطبوعاتتشویق شده توسط “قوانین یا اقدامات اضطراری اتخاذ شده” در اکثر کشورها. براساس RSF ، از زمان ابتلا به بیماری همه گیر ، بازداشت های خودسرانه در چهار برابر و چهارده روزنامه نگار دستگیر شدند که به عنوان بخشی از تحقیقات COVID-19 تا امروز در بازداشت است.

[ad_2]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *